^Powrót na góre

logo

Dojazd

Gościmy

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

RADOSNY PLUSK - niewidomi w kulturze

 

 

 

Okręgowy Klub Aktywności Twórczej i Kulturalnej „OKATiK” Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy, przy współpracy z MCK był organizatorem uroczystości  związanej z Dniem Tolerancji Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. Na Barce Lemara – nowej przestrzeni kulturalnej miasta Bydgoszczy, realizowany był program „Radosny Plusk – niewidomi w kulturze” .Program sfinansowany został przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Patronat honorowy objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski pani Ewa Mes i Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Patronatem medialnym nasze spotkanie objęła TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK i pozostałe media.

 

001a 

(Prezes Fundacji KING MUSIC - Krzysztof Wysocki)

 

Już od godz. 11-tej na bulwarach, przy bydgoskich spichrzach i barce Lemara prezentowali swoje prace twórcy zrzeszeni w Klubie „OKATiK” i WTZ PZN Toruń, „Victoria”, Mega-Art. W samo południe, by uczcić „Święto godności”, rozpoczęła się konferencja „Niewidomi w kulturze”. Prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN Zbigniew Terpiłowski przybliżył problematykę osób niewidomych w Polsce i na świecie. Dyrektor Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN Anna Kruczkowska zachęciła uczestniczących w konferencji do zapoznania się z możliwościami i zasadami udostępniania przestrzeni publicznej dla niewidomych - prezentując film „Co widać, kiedy niewiele widać”. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem a przekazane informacje wykorzystano już przy udostępnieniu barki na uroczystości związane z „Radosnym pluskiem”, byplusk był tylkookreśleniem metaforycznym przedstawiającym radość dzielenia się twórczością niewidomych z mieszkańcami miasta.  Podczas konferencji, w której wzięło udział blisko 40 osób, władze miasta i województwa, instytucji kultury i zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, nie zabrakło również przedstawiciela Biura Poselskiego J. Zemke. Sposoby i możliwości uczestnictwa w kulturze, a także rozwijanie aktywności twórczej i kulturalnej osób niewidomych i niedowidzących - jako jednej z form rehabilitacji społecznej, zaprezentowane zostały przez Helenę Skonieczkę. Uświadomiło to uczestnikom konferencji jak dużo już zrobiono w Polsce w tym zakresie, ale też ile jest jeszcze do zrobienia, szczególnie w naszym mieście i województwie.

 

002a 

(Patrycja Malinowska - Wokalistka)

 

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych stał się więc okazją nie do „walki”, ale do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i radościami tworzenia. Nie zabrakło również podziękowań: zarząd Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN przyznał odznaczenie „przyjaciela niewidomych” pani Magdalenie Zdończyk – dyrektorowi Biura Kultury Bydgoskiej, a pani Jadwiga Henselek, za wieloletnią pracę na rzecz rehabilitacji osób niewidomych, otrzymała specjalne podziękowanie od władz miasta.

 

005a

(Wiktoria Dobrowolska - Wokalistka)

 

Główne uroczystości rozpoczęły się na pokładzie barki. Rozpoczął je uroczyście zagrany, przez bydgoski kwartet smyczkowy „ArtOn”, hymn Europejski a następnie (mimo wyjątkowo wietrznej pogody) wysłuchaliśmy w jego wykonaniu, pięknego koncertu – wiązanki muzyki europejskiej. Po takiej „uczcie duchowej” nastąpiła prezentacja naszych zespołów i teatrów na scenie, którą stał się pokład przycumowanej do brzegu barki. Miłym upominkiem dla przedstawicieli naszych Kół PZN były materiały promocyjne i słodka niespodzianka przygotowana przez Fundację „Młoda Europa”, która zaprezentowała się również na pokładzie barki.

 

003a 

(Wiktoria Dobrowolska - Wokalistka)

 

Niezapomniany klimat występowania na wodzie mogli poczuć przedstawiciele różnych miast, którzy przyjechali świętować ten Wyjątkowy Dzień do Bydgoszczy. Byli niewidomi i niedowidzący artyści nie tylko z Bydgoszczy, ale i z Koronowa, Nakła, Barcina, Inowrocławia, Grudziądza, Torunia i Aleksandrowa Kujawskiego.W ramach prezentacji Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych KING MUSIC zaśpiewała dla mieszkańców Bydgoszczy także Patrycja Malinowska z Płocka, laureatka wielu konkursów i festiwali, kochająca śpiew niemal od urodzenia i Wiktoria Dobrowolska mieszkanka Bydgoszczy oraz Krzysztof Wysocki Prezes Fundacji KING MUSIC, który poprowadził część artystyczną koncertu inauguracyjnego. Mieszkańcy Bydgoszczy zatrzymywali się na moście Jerzego Sulimy Kamińskiego, obserwowali i słuchali. Niektórzy schodzili na bulwary, by lepiej posłuchać i przypatrzeć się, co też ciekawego się dzieje. Na zakończenie, specjalnie dla nas, wystąpił bydgoski zespół teatralno-kabaretowy „Galimatias”. Wszyscy artyści otrzymali podziękowania od Klubu „OKATiK” i drobne upominki, w formie pamiątkowego kubka. Aby pijąc herbatę, czy kawę, mogli sobie wspominać „Radosny plusk”  - 5 maja w Bydgoszczy.

 

004a 

(Prezes Fundacji KING MUSIC - Krzysztof Wysocki i inni uczestnicy)

 

Trzeba przyznać, że nie liczyliśmy na aż tak liczne zainteresowanie i frekwencję. Mamy nadzieję, że „Radosny plusk” spełnił swoje oczekiwania. Pokazał, że osoby niewidome i niedowidzące mają swoje pasje, zainteresowanie i talenty. Korzystają z dóbr kultury i tworzą te dobra- tak jak było to powiedziane w haśle jubileuszowym Polskiego Związku Niewidomych, w jego 65 rocznicę powstania. Miło, że udaje się nam to kontynuować. Na zakończenie trzeba podkreślić, że w całość imprezy zaangażowała się cała załoga barki Lemara, pracownicy MCK i PZN a także Rada Społeczna Klubu „OKATiK”, która opiekowała się wszystkim zespołami i dbała o to, by wszyscy byli zadowoleni i wrócili do domu z twórczym podmuchem okatika. Wielkie podziękowania od naszego Zarządu dla Pani Heleny Skonieczki za możliwość wypromowania naszej Fundacji.

 

A tutaj można zobaczyć co sie działo...

 

Copyright © 2016 KING MUSIC